Tüm ihtiyaçlarımızı karşılayan, rüya gibi işlev gören ve hayatınızı kolaylaştıran en ideal eve kavuşmak hepimizin hayalidir.  Ev almaya karar verdiğinizde aslında neredeyse çocukluğunuzdan beri şekillenmiş olan ev hayaliniz artık kafanızda tamamlanmıştır. Ancak değişen dünya ve pandemi gibi gerçeklerin ekonomiye verdiği dalgalanmalar göz önüne alındığında, her ay ayırabileceğiniz küçük tasarruflar ile ev sahibi olabilir misiniz?  Yanıtımız evet… Toki ile küçük taksitler ile ev sahibi olabilirsiniz.

Toki (Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı) Nedir?

1924 yılında yaşanan bir deprem sonrası devletin kurduğu ve yıllar içinde halka en faydalı olacak şekilde geliştirilen küçük taksitler ile ev edindirme sistemlerinden biridir. Özellikle düşük gelire sahip kişilerce tercih edilen Toki konut edindirme sisteminin şartları oldukça avantajlıdır.

TOKİ Başvuru Şartları Nedir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak aranan ilk şarttır.
  • Toki projesinin bulunduğu il yâda ilçe sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmanız gereklidir.   Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmanızda başvuru yapmanıza yarımcı olabilir. Ancak Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde bulunanlar için durum biraz farklıdır.  Bu kişilerin projenin bulunduğu illerde en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.
  • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç olarak, Toki’den daha önce konut satın almamış olması veya Toki’den konut kredisi kullanmamış olması gerekli şartlardan biridir.
  • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç olmak üzere; başvuru sahibinin kendisine, eşine, velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun olmaması gerekiyor. Bu konuda tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri ve başvuran kişinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariçtir.
  • Proje başvuru tarihi itibarı ile 25 yaşını doldurmuş kişiler başvuruda bulunabilir.  Ancak eşi vefat etmiş, çocuklu bayanlar için yaş şartı bulunmamaktadır.
  • Toki başvurusu yapabilmeniz için hane halkının toplam gelirinin 5.500 Türk lirası yâda üstü olması gereklidir.  Ancak eğer proje İstanbul’da ise hane halkı geliri 6000 Türk lirası yâda üstü olmalıdır.

TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır?

Yukarıda saydığımız şartlara sahipseniz başvurunuzu proje detaylarında belirtilen bankaya, satış duyurularında ilan edilen süreler içerisinde yapabilirsiniz. Gerekli evraklar kimlik fotokopisi, eğer Şehit Ailesi, Harp ve Vazife Malulü, Dul yâda yetimseniz, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacağınız “Hak Sahipliği Belgesi” gereklidir. Engelli başvurularında, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınması gereken  kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu beyan etmelisiniz..  En az %40 özrü olanlar için geçerlidir.  Emekliler ise durumlarını belgeleyen evrak yâda kimlik kartı ile başvurularını yapabilirler.

Hemen Başvurun, Müşteri Temsilcilerimiz Sizi Arasın.