toki binaları

Konut sahibi olmak isteyen dar ve orta gelirli vatandaşlar için oldukça uygun seçenekler sunan TOKİ; 2020 yılında da bu faaliyetlerine devam etmektedir. TOKİ; Türkiye’nin 21 şehrinde konut ve işyeri satışı yapacağını haber vermiştir. Bu konutlara uygun ekonomik koşullarla sahip olabilirsiniz. Yüzde 10 peşinat seçeneğinin yanı sıra 180 ve 240 ay vadeli ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Bu noktada, TOKİ hangi şehirlerde konut ve işyeri satışı yapıyor öğrenmek adına bu yazıyı okuyabilirsiniz!

TOKİ Hangi Şehirlerde Konut Satışı Yapıyor?

TOKİ tarafından açık satış usulüyle satılacak olan konutların hangi illerde olduğu geçtiğimiz günlerde açıklanmıştır. Bu konutları satın almak isteyenler için başvuru süreci hale devam etmektedir.

Konut ve işyeri satışı yapılacağı açıklanan şehirler arasında Antalya, Balıkesir, Ankara, Mersin, Kırıkkale, Şanlıurfa, Sinop, Afyonkarahisar, Malatya, Kırşehir, Kütahya, Çankırı, Niğde, Tunceli, Rize, Bitlis, Hatay, Kars, Tokat, Samsun, Kayseri bulunmaktadır. Bu şehirlerde bulunan ve TOKİ tarafından satışa çıkarılan konutların 1+1, 2+1, 3+1 seçeneklerine sahip olduğunu söylemek gerekir. Ancak, konutların fiyatları hakkında net bir bilgi vermek mümkün değil! Konutun bulunduğu il, konut büyüklüğü, projede yer alan konumu gibi faktörlere bağlı olmak üzere konut fiyatlarının değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Ödeme Seçenekleri Nasıl?

TOKİ tarafından satışa çıkarılan konut ve işyerlerinde vatandaşlar için oldukça uygun ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Vatandaşların yüzde 10’dan başlayarak yüzde 15, yüzde 20, yüzde 25 gibi peşinat seçenekleriyle konut satışından faydalanmaları mümkündür. Bunun yanı sıra, peşinat dışında geriye kalan ödemelerin aylık 120, 144, 156, 180 ve 240 ay vadeyle ödenmesi söz konusudur. Tüketicilere fikir vermesi açısından satış listesinde bulunan konutlar arasında istenilen en düşük peşinat bedelinin beş bin TL olduğunu söylemek gerekir. İşyeri için istenilen en düşük peşinat bedeli de beş bin TL’dir. Bunun yanı sıra, ödeme planları doğrultusunda belirlenen en düşük taksit bedelinin ise 311 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Projelere Göre Ödeme Planları Nasıl?

TOKİ’nin resmi sitesinden yayınlanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan satış duyurularında her ilde bulunan konutlar için örnek ödeme planlarına yer verilmiştir.

Buna göre, TOKİ Balıkesir projesinde satışa çıkarılan konutlar için ödeme planından bahsedebiliriz. 1+1 özellikli, net alanı 40m2 olan bir konut için en yüksek fiyat 88.671,91 TL iken en düşük fiyat ise 70.686,71 TL’dir. Satış tarihinde %12 peşinat ödenmesi plan içerisinde kararlaştırılmıştır. 180 ay vadeli olarak geri ödemesi yapılacak konutlarda en düşük taksit bedeli 345,58 TL iken en yüksek taksit bedeli ise 433,51 TL’dir.

TOKİ tarafından satışa çıkartılan bu konutlar için başvuru yapmak isteyenlerin Halkbank şubesine gitmesi veya TOKİ’nin kendi sitesinden başvuru yapması seçenekleri bulunmaktadır.