toki binaları

Korona virüs salgını ile hem maddi hem de manevi önlemler alınmasını zaruri bir hale getirdi.  Özellikle alınan önlemler hayatta kalabilmemiz ve sağlığımızı risk etmeden yaşam rutinini yürütebilmemiz için çok önemli!

Evde kal

  • Sadece yemek alışverişi yâda sağlık nedenleri veya iş için dışarı çıkın (Elbette evden çalışamıyorsanız)
  • Dışarı çıkarsanız, diğer insanlardan her zaman 2 metre uzakta kalın
  • Eve gelir gelmez ellerini yıka, mümkünse eldiven ve maske kullan.
  • Başkalarıyla, hatta arkadaşlarınızla veya ailenizle görüşmeyin.
  • Belirtiniz olmasa bile virüsü yayabilirsiniz.

1920’li yılların başında kurulan Toki (Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı) aracılığı ile her türk vatandaşı ülkemizin herhangi bir yerinden ev satın alabilir.   2020 Toki kura çekilişleri ertelendi. Çekiliş tarihleri tekrar Toki’nin resmi web sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

TOKİ 230 bin konutun taksitini erteledi

Devletin salgına karşı aldığı yaptırımların yanı sıra kura çekilişlerini erteleme sebebi ile aynı sebepten Toki 230 bin konutun taksidini erteleme kararı aldı.  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) salgına karşı hükümetin aldığı tedbirlere ilave yaptı. Vatandaşın banka şubelerinde oluşabilecek sağlık risklerinin önüne geçilebilmesi için taksitleri erteleme kararı aldı.

Özellikle birçok işyerinin belirsiz iş durdurması sebebi ile kişilerin ödeme zorluğu çekebileceği düşünülerek arsa, işyeri, konu sahibi vatandaşların borçları üstelik faizsiz olarak ertelendi.

Toki Taksit Ödemeleri Ne Kadar Süre İle Ertelendi?

230 bin konut ve işyeri ayrıca 486 arsa sahibinin ertelenen taksitleri yüzleri güldürdü. Süre olarak Nisan, Mayıs 2020 olarak belirlendi. Taksitlerini ödemeye tekrar Haziran ayında başlayacak vatandaşlar salgın döneminde rahat bir nefes aldı.

Ertelenen taksitler nasıl ödenecek; ödemelerini  (2 taksit) Temmuz 2020 dönem artışı yapıldıktan sonra, temmuz-aralık aylarına ait oluşacak geri ödeme taksitlerine ilave edilerek sadece 6 eşit taksitte ödeyebilecekler.

Resmi olarak web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından yapılan duyuru şu şekildedir;

Devletin Korona virüs tedbirleri kapsamında; TOKİ ve Emlak Konut harekete geçti. Ev alan vatandaşların, korona virüs salgın sürecinde mağdur olmamaları için erteleme yapıldı. Nisan ve mayıs ayı konut taksitlerini Haziran ayına erteliyoruz.

Korona virüs salgınına karşı vatandaşa destek adımları ile dikkat çeken Toki’den güncel bilgiler edinmek için resmi sitesini takip edebilirsiniz.