Sıkça Sorulan Sorular

Tasarruf Finans Nedir?

Kişi ve kurumların ihtiyaçlarını karşılamaları için gereken finansman tutarını daha uygun maliyetlerle elde etmelerine olanak sağlayan, faydaların eşitliği ilkesini temel alarak vekalete dayalı bir katılım modeli sunan finansman sistemidir. Bu sayede bireysel çabalarla elde edilmeye çalışılan mali güçlerin dayanışma esasında birleşerek artırılmış finansal güce dönüşmesi amaçlanmaktadır.

Tasarruf Finans Sisteminin Özellikleri Nelerdir?
 • Tasarrufların Bir Araya Getirildiği Bir Finans Modelidir: Tasarruf Finans; katılımcıların, tamamlamada zorlandıkları finansal ihtiyaçlarını faydaların eşitliği ilkesiyle elde edebildikleri, vekalete dayalı bir katılım finans modelidir. Bu sayede, parçalı olan mali güçler bütünleşerek yoğunlaştırılmış finansal güce dönüşür.
 • Faydaların Eşitliği İlkesi Esastır: Tasarruf Finans Kurumları, katılımcılara doğrudan ev, araba ya da benzeri bir emtia satmaz veya katılım bankaları gibi müşteri adına satın da almazlar. Katılımcılar, tasarruf planları doğrultusunda faydaların eşitliği ilkesi ile diğer katılımcıların tasarruf hedefini tamamlarlar.
 • Katılımcılara Finansman İmkanı Sağlanır: Tasarruf Finans Kurumları aracılığı ile oluşturulan tasarruf planlarının ortak amacı, katılımcıların bütçelerine göre tasarruf yapmalarına destek olmak ve hedef tutarlarına planladıklarından daha uygun maliyetlerle ulaşabilmeleri için finansman imkanı sağlamaktır. Sağlanan finansmanın geri ödeme tutarı teminat altına alınarak diğer katılımcıların tasarrufları için güvence sağlanır.
 • İhtiyaçlar Hedeflenenden Daha Kısa Sürede Karşılanır: Tasarruf Finans; katılımcıların birey olarak tamamlamada zorlandıkları tasarruflarını, faydaların eşitliği ilkesiyle karşıladıkları, katılım ortaklığı esasına dayalı finans modelidir. Bu sayede parçalı olan mali güçler bütünleşerek yoğunlaştırılmış finansal güce dönüşmektedir. Bu bütünleşen finansal kaynak ile katılımcılara finansman imkanı sunulur. İşte bu finansman imkanı ile de tasarruf sahipleri, evden arabaya kadar tüm finansal hedeflerine planladıklarından çok daha kısa sürede ulaşmaktadır.
 • Ek Maliyet Yoktur: Konvansiyonel finansta ve katılım bankacılığında tasarruflar nemalandırılırken tasarrufa dayalı finans sisteminde tasarruflar nemalandırılmamaktadır. Ek olarak, konvansiyonel finansta ve katılım bankacılığında finansman kaynağı maliyet içerirken, tasarrufa dayalı finans sisteminde sözleşme aşamasında tarafınıza belirtilen çalışma bedeli ve finansman teslim zamanında işlemin mahiyetinden kaynaklanabilecek olan sigorta, ipotek ve benzeri ücretler dışında ek bir maliyet talep edilmez
 • İşleyiş Şeffaf ve Nettir: Tasarruf Finans iş modelinde, katılımcılara verilen tüm bilgiler açık ve nettir. Katılımcıların tasarrufları, yatırım yapmak amacıyla kullanılmaz veya nemalandırılmaz, yalnızca teslim tarihi gelen tasarruf sahiplerine finansman olarak kullandırılır. Tasarruf Finans kurumları, faizsiz finans İlkelerine uyarak iş ve işlemlerinde faiz barındırmazlar.
Çözüm Tasarruf’a Hangi İhtiyaçlarım İçin Başvurabilirim

Çözüm Tasarruf, tasarruf finans sektöründe bir ilke imza atarak hem bireylerin hem de firmaların ihtiyaçlarına yönelik finansman imkanı sunmaktadır.
Çözüm Tasarruf ile bireyler; evden arabaya, eğitimden evliliğe, mobilyadan beyaz eşyaya kadar her türlü finansal ihtiyaçlarını avantajlı tasarruf programları ile finanse edebilirler.
Çözüm Tasarruf ayrıca, birey ve kurumlar için tarımdan turizme kadar sektörlere özel geliştirdiği ürünler ile finansman desteği sağlar.
Firmalar; iş yeri alımından makine ve ekipman ihtiyaçlarına kadar her türlü finansal ihtiyaçlarına avantajlı tasarruf programları ulaşabilirler.

Çözüm Tasarruf’un Sunduğu Avantajlar Nelerdir?
 • Hem bireysel finansman taleplerinizi hem de firmanızın finansal ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.
 • Güçlü sermaye yapısı sayesinde tasarruflarınız güvendedir
 • Yaygın şube ağı sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz.
 • En başta belirtilen maliyetlerin dışında hiçbir suretle ek ödemeyle karşılaşmazsınız.
 • Tasarruflarınızı uzun vade imkanı ile rahatça ödeyebilirsiniz
 • Geniş paket seçeneklerinden kendinize en uygununu seçerek, paketlerin avantajlarından yararlanabilirsiniz.
 • Hedeflediğiniz tasarruf tutarına planladığınızdan çok daha kısa sürede ulaşırsınız
 • Tasarruf planınızın taksitlerini, nakit akışınıza göre kendiniz belirlersiniz.
 • Faiz yoktur, elde ettiğiniz tasarruf tutarı kadar ödeme yaparsınız
 • Teslim tarihinizi bilerek, ihtiyacınız olan ürün veya hizmetin satın almasını planlayabilirsiniz
 • Tasarruf hedefinizi gerek duyduğunuz finansman tutarı doğrultusunda arttırabilir veya azaltabilirsiniz.
Tasarrufumu Nasıl Planlarım?
 • İhtiyacınız olan tasarruf tutarınızı siz belirlersiniz: Alacağınız ev, araba ve diğer ürün/hizmet kapsamında gerekli olan tasarruf tutarına karar verebilirsiniz.
 • Aylık tasarruf tutarınıza siz karar verirsiniz. Geliriniz doğrultusunda, aylık tasarruf tutarlarınızı kendiniz belirler; peşinat ödeyerek ve/veya ara ödeme yaparak teslim tarihinizi daha erkene alabilir, evden arabaya kadar tüm ürün ve hizmetlere borçlanmadan rahatça kavuşabilirsiniz.
 • Size en uygun pakete karar verin: Genel paket ve fırsat paketlerimizden sizin için en uygununu seçerek, seçtiğiniz paketin avantajlarından yararlanabilirsiniz.
 • Tasarruf planınızı yönteminizi belirleyin: Ev, araba ve diğer tüm finansal ihtiyaçlarınıza ulaşmada size en uygun taksit tutarı ve teslim tarihini sunacak tasarruf yöntemini seçebilirsiniz.
 • Sıra Tespitli Tasarruf Planı: Tasarruf hedefiniz ve aylık tasarruf tutarınıza göre belirlenecek katılımcı grubumuzda yer alarak sıra tespitinden yararlanır, evden arabaya tüm hedeflerinize hızlıca ve borçlanmadan ulaşabilirsiniz.
 • Serbest Tasarruf Planı: Tasarruf hedefiniz ve aylık tasarruf tutarınıza göre kendi planınızı oluşturarak teslim tarihinizi en başından belirleyebilirsiniz.
 • İhtiyaçlarınıza en kısa sürede kavuşun: Tasarruf planınız dahilinde; Çözüm Tasarruf’un finansman desteği ile yatırımlarınıza ya da ev, araba ve diğer finansal ihtiyaçlarınıza en kısa sürede kavuşursunuz.
Tasarruf Finans Sisteminin Bankacılıktan farkı nedir?

Tasarruf Finans Kurumlarının ortak amacı; katılımcıların bütçelerine göre tasarruf yapmalarını teşvik etmek ve hedefledikleri tutara ulaşmaları için finansman imkanı sağlamaktır.
Konvansiyonel finansta ve katılım bankacılığında tasarruflar nemalandırılırken tasarruf finans sisteminde nemalandırılmamaktadır. Kişilerin tasarrufları, kendi planlarına birikim olarak veya içerisinde bulundukları grubun katılımcılarına finansman desteği olarak değerlendirilir.
Ek olarak, konvansiyonel finansta ve katılım bankacılığında finansman kaynağı faiz, kâr payı gibi maliyet unsurları içerirken, tasarruf finans sisteminde sözleşme aşamasında tarafınıza belirtilen çalışma bedeli ve finansman teslim zamanında işlemin mahiyetinden kaynaklanabilecek olan sigorta, ipotek ve benzeri ücretler dışında ek bir maliyet talep edilmez.

Çözüm Tasarruf’un Diğer Tasarruf Finans Kurumlarından Farkı Nedir?

Tasarruf Finans Sektörünün düzenlenmesini, gelişimini ve büyümesini hedefleyen Çözüm Tasarruf, bu topraklarda yüzyıllardır sosyal yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan dayanışma kültürü ile tasarruf olgusunu bir araya getirerek yeni bir finansal model ortaya koymaktadır. Bu sayede yurtiçinde dağınık olarak gerçekleşen bireysel tasarrufları kurumsal yapılar maharetiyle yoğunlaştırılmış finansal güç haline dönüştürmek mümkündür. Çözüm Tasarruf’un üstlendiği misyon hem ülkemizin tasarruf açığını gidermek konusunda hem de bozulan cari işlemler dengesinin sağlanabilmesi adına olumlu katkılar yapmayı, böylelikle ekonomimizin dış tasarruflara bağımlı hale gelmesine engel olmayı amaçlamaktadır.

Çözüm Tasarruf, hem bireylerin hem de firmaların tüm finansman ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmaktadır.

Çözüm Tasarruf, ihtiyaçların çeşitliliğinin farkında olarak, tasarruf sahiplerinin gereksinimlerine yönelik tasarruf planları oluşturarak finansman imkanı sunmaktadır. Çözüm Tasarruf’ta finansal ihtiyaçlar, diğer tasarruf finans yöntemlerinden daha ucuza mâl edilir. Üstelik tasarruf planı ödemeleri Çözüm Tasarruf’ta çok daha kısa sürede bitmektedir.

Çözüm Tasarruf’tan kimler faydalanabilir?

Tüm 18 yaşından büyük bireyler ve tüzel kişiler Çözüm Tasarruf’un sunduğu avantajlı ürün ve hizmetlerden yararlanabilir.

Tasarruflarımın Güvencesi Nedir?

Çözüm Tasarruf için şeffaflık ve güvenirlik müşterilerine sunduğu en büyük değerler arasındadır. Bu sebepten müşterilerin tasarruflarını; değerlendirmek, arttırmak (nemalandırmak) ya da yatırım yapmak maksadıyla kullanmaz, sözleşmelerinde taahhüt ettiği gibi bu fonu yalnızca teslimat zamanı gelen tasarruf sahiplerine finansman olarak kullanır.

Teslimat zamanı gelen her müşterisinin edineceği ürüne diğer müşterilerinin hakkını korumaya yönelik satılamaz kaydı koyar. Alınan ürün müşterinin adınadır; ancak borcu bitene kadar müşteri satışını gerçekleştiremez. Çözüm Tasarruf böylelikle diğer müşterilerinin haklarını ipotek teminat yöntemiyle garanti altına almış olur.

İsteyen müşterilerine teminat mektubu ya da haklarını korumaya yönelik teminat senedi verir. Müşterileri ile yaptığı sözleşme içeriğinde müşterinin tüm haklarını açıkça belirtmektedir. Yapılan bu sözleşmeyle müşterilerinin tüm haklarını güvence altına almış olur.

Tasarruf Planlarınız Nelerdir?

Çözüm Tasarruf, hedef tutarınız kapsamında tasarruf planınızın tutarını, taksitlerini, peşinat veya ara ödeme gibi ek ödemelerinizi kendinizin belirleyeceği tasarruf yöntemleri sunmaktadır.

 1. Sıra Tespitli Tasarruf Planları:Tasarruf hedefiniz ve aylık tasarruf tutarınıza göre belirlenecek katılımcı grubumuzda yer alarak sıra tespitinden yararlanır, evden arabaya tüm hedeflerinize hızlıca ve borçlanmadan ulaşabilirsiniz.
 2. Serbest Tasarruf Planları: Tasarruf hedefiniz ve aylık tasarruf tutarınıza göre kendi planınızı oluşturarak teslim tarihinizi en başından belirleyebilirsiniz.
Teslim Tarihimiz Nasıl Belirlenmektedir?

Serbest Tasarruf Planlarına dahil olan tasarruf sahipleri için teslim tarihi kendi ödeme planları kapsamında sözleşme aşamasındayken en başından belirlenmiş olur.

Sıra Tespitli Tasarruf Planlarına dahil olan katılımcıların teslim tarihi, noter huzurunda gerçekleşen sıra tespitiyle belirlenmektedir.

Peşinat verme veya ara ödeme yapma zorunluluğu var mıdır?

Çözüm Tasarruf’ta bireysel tasarruf ürünlerinde peşinat verme veya ara ödeme yapma zorunluluğu yoktur. Peşinat ödeyip ödemeyeceğinize ve ara ödeme yapıp yapmayacağınıza kendiniz karar verirsiniz. Ek olarak; geliriniz doğrultusunda aylık tasarruf tutarlarınızı kendiniz belirleyebilir, peşinat ödeyerek ve/veya ara ödeme yaparak teslim tarihinizi daha erkene alabilir, evden arabaya kadar tüm ürün ve hizmetlere borçlanmadan rahatça kavuşabilirsiniz.
İşletmenizin ihtiyaçları kapsamında dahil olacağınız tasarruf ürünlerinde ise peşinat talep edilmektedir. Peşinat ödemesi, aylık tasarruf ödemelerinizin düşük tutarlı olmasını sağlar.

Tasarruf programımda yer alan diğer katılımcılar ödemelerini yapmaz ise teslim tarihim etkilenir mi?

Belirlenen teslim tarihiniz Çözüm Tasarruf güvencesi altındadır. Diğer katılımcıların ödemelerinde oluşacak herhangi bir değişiklik, sizin tasarruf planınızı ve teslim tarihini kesinlikle etkilemeyecektir.
Çözüm Tasarruf’ta, sağlanan finansman imkanına karşılık olarak teminat alınmaktadır. Bu teminat ile diğer katılımcılara sağlanacak finansman imkanı güvence altına alınmış olur.
Çözüm Tasarruf, güçlü sermaye yapısı ve uzman kadrosu ile imzaladığınız sözleşme kapsamında tüm şartların eksiksiz yerine getirilmesinde garanti sunmaktadır.

En fazla kaç ay taksit yaptırabilirim?

Taksit adediniz; tasarruf tutarınız, teslim tarihiniz, peşinat veya ara ödemelerinize göre belirlenir. Çözüm Tasarruf’ta 400 kişiye varan uzun vadeli tasarruf planlarına dahil olabilir, ödemelerinizi uzun vade imkanı ile rahatça tamamlayabilirsiniz.

Çalışma Bedeli nedir? Tutarı Ne Kadardır?

Çalışma Bedeli, Çözüm Tasarruf’un sunduğu hizmetler kapsamında ve sadece sözleşmede açıkça belirtilen tutar kadar talep edilen ücrettir. Çalışma bedeli, kişinin seçtiği tasarruf planına, finansman tutarına ve Çözüm Tasarruf tarafından sunulabilecek olan kampanya kapsamına göre değişmektedir.

Tasarruf Planımda Yer Alan Finansman Tutarında Değişiklik Yapabilir miyim?

Teslim tarihi gelmemiş olan tasarruf planlarında, hedeflenen finansman tutarı dilediğiniz zaman arttırabilir veya azaltılabilir.

Aylık Taksitlerimizi Nasıl Ödüyoruz?

Peşinat, ara ödeme veya aylık ödemelerinizi Çözüm Tasarruf’un banka hesaplarına yatırabilirsiniz.
Banka Hesap Numaralarımız için detaylı bilgi için: www.cozumtasarruf.com.tr/hesap-numaralari/

Tasarruf Planımı İptal Edebilir miyim?

Henüz teslimatınızın gerçekleşmediği durumlarda; tasarruf planınızı iptal edebilirsiniz. Ödemiş olduğunuz aylık ödeme tutarlarını, varsa peşinat ve ara ödemelerinizi iade alabilirsiniz.

Ödemelerimi Yapamadığım Durumda Ne Olacak?

Tasarruf programı dahilinde henüz teslimatı gerçekleşmemiş tasarruf sahipleri için taksit atlatma imkanı sunulmaktadır. Tasarruf sahipleri ödemelerini yapamadıkları durumda ödeme yapamadıkları taksit sayısı kadar teslim vadesi atlatılmaktadır. Teslim tarihi, ödeme yapılamayan ay sayısı kadar ileri ertelenir. Tasarruf sahipleri ödeme yapamadıkları durumlarda herhangi bir cezai yaptırım ile karşılaşmadan daha sonra ödemelerine devam edebilirler.

Aradığını bulamadık, 444 2 296 arayın müşteri temsilcilerimiz tüm sorularınızı yanıtlasın!