Bir mülk satın almak hayatınızı değiştiren bir deneyim olabilir, ancak süreçte yeniyseniz ev kredisi başvuru süreci gerçekten göz korkutucu olabilir. Genel olarak başvurunuzun ibraz edilmesi, içinde bulunduğunuz duruma bağlı olarak mülkünüz üzerinde anlaşmaya varmaya kadar 4-6 hafta arası sürebilir.  Ancak, borç verenin ne kadar hızlı onaylanacağını, durumunuzun karmaşıklığını ve ipotek belgelerinizi ne kadar çabuk iade edeceğinizi belirleyen başka faktörler de vardır.

Koronavirüs pandemisi elbette krediler dâhil ekonomide birçok kalemi etkiledi.  Ancak bankalar politikalarını değiştirdiğinden ve sektör mülk satın alma sürecinde endüstri dijital platformları benimsediğinden, süreç o kadar hızlı olmayacak ve geri dönüş süreleri etkilenmeyecek gibi görünüyor.

Konut Kredisi Onay Kriterleri Nelerdir?

  • Krediyi hangi maksatla almak istiyorsunuz? Ve geri ödeme kaynağınız nedir?
  • Kredi kullanımlarında kredi notunuz riskinizi belirler ve onay kriterleri arasında en önemli kalemlerdendir.
  • Risk raporu ayrıca geçmiş ödeme alışkanlıklarınıza ışık tutar ve potansiyel geri ödeme gücünüzü belirler.
  • Teminat yeterliliğiniz sorgulanır.

Tüm bu süreçlerden geçtiyseniz ve değerlendirmeniz tamamlandıysa, tebrikler.  Bu ipotek sürecindeki en uzun adımlardan biridir.  Tipik olarak, bir borç veren değerlendirme tamamlandığında onayınız üzerinde çalışacaktır. Dolayısıyla, değerlendirme geldiğinde, borç veren az ya da çok gitmeye hazır olmalıdır.

Peki, şimdi sizi hangi süreçler bekliyor?

Ön Onay Sonrası İşlemler Nelerdir?

Ön onay sonrası evin değerinin belirlenmesi için ekspertiz süreci başlar.  Bankanın atamış olduğu yani anlaşmalı olduğu konut değerlendirme uzmanı yeni tabirle eksper sizinle randevulaşır.  Gayrimenkul değer tespiti eksper tarafında yapılarak bankaya rapor sunulur.

Gayrimenkulün değer tespiti; mülkün lokasyonu, bina yaşı, imar durumu, ulaşım kolaylığı, fiziki durumu, fiziki alt yapısı ve gayrimenkul üzerinde ipotek durumuna göre değerlendirilir.

Teminat konusu önemlidir. Haciz ve ipotek durumları araştırılır.  Ön onay süreci sonrası uzman incelemesi raporu 4-7 iş günü içerisinde bankaya teslim edilebilmektedir.   Ekspertiz raporu sonrası banka onayı uzman incelemesi raporunu %80’i tutarında olacaktır. %20 peşinata sahip olmanız gereklidir.

Sonraki süreçler evrak prosedürleri ile ilgili banka yetkilisi sizi bilgilendirecektir.  Tapu işlemleri için bankalar gayrimenkul firmaları ve avukatlar ile anlaşmalıdır.  Tapu işlemleri bu anlaşmalı kişiler ile birlikte yapılır.

Tapu İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Alım satım işlemleri için tapu müdürlüklerine gayrimenkul sahibinin başvurması gerekir.  Başvuru sonrası bilgilendirmeler, Sms ile yapılır.  Tapu ve ipotek harçlarını gelen mesajlara istinaden ilgili yerlere yatırmalısınız.

Sonrasında satış işlemleri nasıl devam eder.  Her zaman yoğunluğa bağlı olarak süreyi düşünmeli ve endişelenmemelisiniz.  Yoğunluğa göre aynı gün veya ertesi iş günü için randevu verilir ve satış işlemleri gerçekleştirilir. Ev satın alam süreçleri stresli olsa da sonunda evinize kavuştuğunuzdaki rahatlama size umut olsun.

Hemen Başvurun, Müşteri Temsilcilerimiz Sizi Arasın.