Ekonomi küçülüyor, işletmeler kapanıyor ve Koronavirüs pandemisi nedeniyle işler yok oluyor. Ancak konut piyasasında fiyatlar yükselmeye devam ediyor.  Koronavirüs sebebi ile ertelenen Toki kura çekilişlerinde son durum nedir?

Devlet desteği ile son 10 yılda ülkenin dört bir yanında binlerce aileyi ev sahibi yapan TOKİ 2020 TOKİ kura çekilişi ne zaman başlayacak?

Milyonlarca kişi TOKİ projelerini takip ederek araştırma yapıyor.  Küçük taksitler ile ev sahibi olma fırsatını değerlendirmek için başvuru tarihlerini takip ediyor.  .23 Mart tarihinde pandemi sebebi ile ertelenen Toki konut projesi çekilişleri internet ortamına alınarak, çekilişte çıkmayan kişilerin teminatlarının geri ödenmesi işleminin bankalarda virüsün dağılmasına yol açabileceğinden erteleme yoluna gidilmişti.

Toki’nin resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre yeni kura tarihleri belli oldu. Toki’nin sosyal medya hesabından kura çekilişleri canlı yayınlanacak, aşağıda yeni kura tarihlerine ye veriyoruz.   Toki’den yapıla açıklamaya göre kuralar, 28 Nisan 2020 tarihinde Manisa projeleri ile başlayacak kura çekilişleri 29 Temmuz Çarşamba gününe kadar devem edecektir.  İnternetten canlı yayında genelde sabah saatlerinde yapılacak 206 ildeki TOKİ proje kura tarihleri ve canlı yayın çekiliş saatleri için talep.toki.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Toplam 262 projeden 206’sında canlı yayın kura çekilişi yapılacak, geri kalan 56 proje için ise başvuru sayısı az olduğundan hak sahibi belirleme kurası çekilmeyeceği duyuruldu.

Toki Kura Çekilişi Hangi Sosyal Medya Hesaplarından Yapılacak?

28 Nisan 2020 itibarı ile kuralar TOKİ Twitter, Facebook, YouTube sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanacaktır.  Toki proje çekiliş tarihleri için kurumun resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Toki Çekilişi ile Hak Sahibi Olmayan Kişilerin İadesi Nasıl Yapılacak?

Toki sisteminde konut sayısının üzerinde başvuru olduğundan çekiliş ile ev sahibi olacak kişiler belirlenir. Ancak başvuru için teminat bedeli projede bahsedilen bankaya yatırılır. Peki, çekilişte çıkmayan vatandaşlar teminat iadelerini nasıl alacaklar?

Koronavirüs sebebi ile şubeye gitmeden para iadelerinin alınabilmesi için Ziraat Bankası gerekli sistem düzenlemelerini tamamladı.  Ziraat Bankası internet üzerinden başvuru yapacak vatandaşlar başvuru ücretlerini şubeye gitmeden bankamatikler aracılığı ile geri alabilecekler ve Halkbank üzerinden başvuru sağlayan kişilerin hesaplarına ise EFT yapılacak…

Yaklaşık 500 ile 1000 türk lirası arasında değişen teminat bedellerinin iadesi kolaylaştırıldı. Saatlerce banka kuyruğu beklemeden iadenizi bankamatik aracılığı ile geri alabilirsiniz. İadeler kura çekiliş tarihinden itibaren 5 iş günü sonrası geri ödeneceği duyuruldu.  Hak sahibi belirlemeleri noter huzurunda yapılmaktadır. %10 peşinat ve 240 ay vade ile yaklaşık 894.000 türk lirasından başlayan sabit taksitler ile ev sahibi olabilirsiniz.  Sonraki Toki başvuru tarihleri için takipte kalın!

Hemen Başvurun, Müşteri Temsilcilerimiz Sizi Arasın.