1924 yılında yaşanan deprem sonrası Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı ismi ile kurulan TOKİ Türkiye’nin her yerinde binlerce vatandaşımızı ev sahibi yapmıştır.

18 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının başvuru yapabileceği Toki evleri çekiliş ile dağıtılmaktadır. Devlet destekli Toki ile konut sahibi olması avantajlıdır. Toki 2020 yılında kura çekilişleri başladı. Ancak Korona virüs sebebi ile ileri şu günlerde yapılması tasarlanmış Isparta, Antalya, Mersin Toki kura çekilişleri ertelendi mi?

Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı, 10 bin yeni sosyal konut projesi kapsamında yapılacak tüm Toki kura çekilişlerinin ertelendiğini açıkladı.

Toki Kura Çekilişleri Neden Ertelendi?

Küresel çapta tüm dünyada etkileri görülen Koronavirüs salgını özellikle sosyalleşme ve yakın temas ve ilişki ile bir insandan diğerine geçebiliyor. Şartlar değerlendirildiğinde, Toki çekilişi sonucu hak kazanamayanlara paralarının iadesi bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. Banka şubelerinden yapılacak iade sebebi ile oluşabilecek sağlık riskini değerlendiren kurum Toki Kura Çekilişlerini erteleme kararı almıştır.

Kovid -19 tedbirleri kapsamında koruyucu önlemler alındı ve bu önlemlerden biri de çekilişlerin ertelenmesi oldu.  Toki Twitter resmi sitesinden yapılan açıklamada sağlık riski sebebi ile erteleme duyuruldu.

Koruyucu önlemler kapsamında alınan erteleme kararı ne kadar sürecektir?

2020 Toki Kura Çekilişleri Ne Zaman Yapılacak?

Uzmanlara göre Korona virüs pandemisi üç olası senaryo ile sona erebilir:

  • Eğer insanlar virüse karşı bağışıklık kazanırsa,
  • Bir aşı geliştirilirse,
  • Virüs zamanla gücünü kaybetmeye başlarsa…

Toki resmi web sayfası ve sosyal medya hesaplarından ilan edildi ve erteleme tarihleri yine bu adreslerden duyurulacaktır.  81 ilde kültürümüze uygun şekilde mahalle yapılarımıza uygun şekilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak 100 bin konut için 16 Aralık 2019 – 15 Ocak 2020 tarihleri arasında başvurular alınmıştı.

TOKİ tarafından her ilde ayrı ayrı kura çekilişleri yapılmaktadır. Ancak korona virüs sebebi ile tüm çekilişler ertelenmiştir. Tekrar ertelemenin ardından yeni tarihler TOKİ’nin resmi internet sitesi (www.toki.gov.tr) üzerinden duyurulacaktır.

Hemen Başvurun, Müşteri Temsilcilerimiz Sizi Arasın.