Oto kredisi faiz oranları içinde  en düşük kredi oranı  % 0,91’dir. Bununla birlikte, bireysel tüketiciler için oranlar kredi puanına, kredinin vadesine, finanse edilen aracın yaşına ve borç verenin kredi verme riskine ilişkin diğer faktörlere bağlı olarak değişir. Tipik olarak, oto krediler için yıllık yüzde oranı % 3 ile% 10 arasında değişmektedir.

2020 taşıt kredisi faiz oranları, pandemi sebebi ile kredi verenlerin oldukça cazip kampanyalar ile ekonomiyi sıcak tutmaya gayret ediyor.

Kredi Puanına Göre Ortalama Otomatik Kredi Oranları

Yüksek kredi notuna sahip tüketiciler, kredi başvurusunda hızlı onay alabiliyorken, daha düşük puana sahip olanlar kredi verenler için daha riskli yatırımlardır. Ve genellikle daha yüksek faiz oranları öderler ve daha uzun süren bir onay süreci vardır.  Kredi notu bir tüketicinin aylık geç ödemeleri, borç temerrütlerini veya iflasını içerebilecek kötü finansal geçmişini gösterir.

Mükemmel kredi profilli tüketiciler genellikle % 4.21’lik 60 aylık ortalamanın altında faiz oranları öderken, iyileştirme ihtiyacı olan kredi profillerine sahip olanlar daha yüksek ücretler ödemeyi beklemelidir.

Likit sermaye, arabanın maliyeti ve kredi tutarını genel olarak geri ödeme kabiliyeti dahil olmak üzere, bir başvuru sahibinin otomatik kredi talebi ile ilgili diğer faktörlerle birleştirildiğinde, kredi puanları, kredi verenlere bir başvuru sahibine kredi verme riskini gösterir. Kredi puanları , kredi ödeme geçmişi, ödenmemiş borç ve bir bireyin kredi limitini sürdürme süresi değerlendirilerek hesaplanır.

Vadeye Göre Ortalama Faiz Oranları

Çoğu banka ve kredi birliği, 36 ila 60 ay arasında değişen ödeme planları sunmakta ve kısa vadeli krediler genellikle daha düşük faiz oranları taşımaktadır. Oto krediler için tipik vade süresi 60 aydır, ancak yurtdışında 72 ve 84 aylık krediler giderek yaygınlaşmaktadır. Yakın zamanda ülkemizde de değişiklikler gözlemlenebilir.  Bununla birlikte, daha uzun vadeli otomobil kredilerinin daha yüksek  borçluları baş aşağı  bırakan aşırı faiz maliyetleriyle sonuçlanabilir. Yani, otomobil kredisine otomobilin maliyetinden daha fazla borçludur.

En güçlü krediye sahip olanlar için çeşitli kredi koşullarındaki ortalama faiz oranlarına daha yakından bakalım.

Taşıt Kredisi Süresi         Ortalama Faiz Oranı

36 Ay                                    % 1,03

48 Ay                                    % 1,13

60 Ay                                    % 1,19

Uzun vadeli krediler daha düşük aylık ödemeye izin verirken, faiz birikimi için ekstra aylar, özellikle değeri hızla amortismana tabi tutulacak olan eski kullanılmış bir araba satın alan tüketici için düşük kısa vadeli maliyetlerinin avantajından daha ağır basabilir.

Otomatik kredi faiz oranları, borç para veren kurumun türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir ve doğru kurumun seçilmesi en düşük oranların sağlanmasına yardımcı olabilir. Büyük bankalar oto kredilerinin önde gelen tedarikçileri olarak,  kredi verenler müşterilere en düşük APR’leri (yıllık ücret yüzdesi) sağlama eğilimindedir ve otomobil üreticileri yeni arabalar için cazip finansman seçenekleri sunmaktadır.