Bir ev almak istiyorsanız, muhtemelen dinamik ipotek oranlarının nasıl değiştiğini fark ettiniz. Günlük olarak değişiyor, genellikle finansal piyasalardaki hareketleri izliyor. Sadece bir ondalık noktanın değiştirilmesi büyük bir şey gibi görünmeyebilir, ancak bu size maliyete bakıldığında  (ya da tasarruf için) binlerce dolar yol açabilir. Kredi faiz oranları bankalar için belirlenirken, iki ana etken baz alınır; Bunlar;

  • Kur dengesi,
  • Repo faizleri,

Özellikle pandemi sebebi ile her sektör ve ekonomide çalkalanmalar devam ediyor.  Ve açıkçası önümüzdeki 6 ay için çok iç açıcı tahminle verilmiyor.

Mortgage oranları karmaşıktır ve borç verene, yere ve ürüne göre değişir. Bunları gaz fiyatları gibi düşünürsek; Her yerde benzin istasyonlarında yayınladığını görürsünüz ve yakından takip ederseniz, fiyatların; konuma, markaya ve ürüne göre değiştiğini fark etmeye başlarsınız. Ancak, pompada doldurmanın aksine, aldığınız gerçek oran, finansal profilinize ve satın alma özelliğine ve şartlarına da bağlıdır.

Şimdi bahar ev arama ve satın alma faaliyeti hızlanıyor ve ipotek oranları yükseliyor. Ancak bu doğrudan yukarı yönlü bir yolculuk olmayacak gibi görünüyor.

Finansal piyasalar Avrupa ve Asya’da parasal genişlemeye (merkez bankalarının ekonomik faaliyeti canlandırmak için yaptıklarına göre) tepki verirken, ABD Federal Rezerv tarafından beklenen oran artışlarına hazırlanıyor. Ancak, hiç kimse Fed’in ne yapacağını tam olarak bilmiyor.

Bu belirsizlik muhtemelen sadece oranları arttırmakla kalmayacak, aynı zamanda da azaltacaktır.

Türkiye’nin kamu kredileri, konut satışlarında faiz oranlarını düşürmeye başladı mı?

2020 konut kredisi faiz oranlarına göz atmak için; çok yakında görüş bildiren Maliye ve Hazine Bakanı Sn. Berat Albayrak’a kulak verelim. Sn. Albayrak’ın emlak piyasasını canlandırmak adına aldıkları kararlardan biri ipotek kredileri faiz oranlarının ilk satışlarda 0,79’a indirildiği bilgisidir.

1 Ocak 2020 itibarı ile kamu borç verenler ilk konut satışları için faiz oranlarını %0,99’dan 0,79’a düşürdü. İnşaat sektöründeki maliyetler ve elbette yan sanayileri de faiz oranlarında düşüş görecektir. TUİK verilerine göre; ülke genelinde konut emlak satışları Kasım ayı itibarı ile yıllık %54,4 artış ile 138.372’ye yükseldi.

Sn. Albayrak 2020 için tahminlerini, faiz oranları ve enflasyonun düşmesi ile paylaştı.;

“Merkez bankasının faiz oranında 4 ila 5 aylık bir dönemde % 12 oranında tarihsel bir düşüş gördü .  Şu anda % 9 ila % 11 civarında duran ticari kredilerde 2013 seviyelerine geri döndü. “dedi. Geçen yıl Türkiye ekonomisi için önemli bir sorun haline gelen enflasyon, döviz kurlarındaki yüksek dalgalanmalar nedeniyle Eylül ayında % 25’in üzerine çıktıktan sonra bu yıl önemli ölçüde düşmüştür. Eylül 2017’den bu yana ilk kez tek haneli rakamlara ulaştığı Eylül ayında% 9.26’ya gerilemiş ve Ekim 2016’dan bu yana en düşük olan Ekim ayında% 8.55’e düşmüştür.

Beklendiği gibi, tüketici fiyatları endeksi çift haneli bölgeye döndü ve Kasım ayında piyasa fikir birliğinden daha az yükseldi. Baz etkisinin azalması nedeniyle geçtiğimiz ay% 10.56’ya yükseldi. Bakan Albayrak, Türkiye geçen yıl zor bir ekonomik dönemi aşması nedeniyle Türkiye ekonomisinin gelecek yıl % 3 ila % 4 büyüyeceğini vurguladı. Bakan, “Türkiye ekonomisi pozitif büyüme çağına girdi. Yılın üçüncü çeyreğinde ekonomi % 0,9 oranında genişledi.

Bu yılın son çeyreğinde ekonominin % 5 büyüyebileceği bekleniyor.  Eylül ayında açıklanan Yeni Ekonomik Programa (NEP) göre, hükümet bu yıl % 0,5 büyüme bekliyor ve önümüzdeki üç yıl içinde % 5 büyüme oranı hedefliyor.

Hemen Başvurun, Müşteri Temsilcilerimiz Sizi Arasın.